Saraybosna Eğitim Müşavirliği

TANIMA VE DENKLİK KONUSUNDA YÖK BAŞKANLIĞI BİLGİLENDİRMESİ

TANIMA VE DENKLİK KONUSUNDA YÖK BAŞKANLIĞI BİLGİLENDİRMESİ

Yükseköğretim Kurulu tarafından, yurtdışından alınan diplomaların denklik ve tanınması işlemlerinin ne durumda olduğunu öğrenebilmeleri için "Denklik Başvurusu Sorgulama" siteminin ardından, başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak, işlem sürelerini kısaltmak ve başvuru maliyetlerini düşürmek amacıyla bir yeniliğe daha imza atıldı.

Bu kapsamda yurtdışından alınan diplomaların denklik ve tanınması işlemlerinde başvuruların e-Devlet kapısı üzerinden online yapılabilmesi için başlatılan "Online Başvuru Sistemi" Yükseköğretim Kurulunda düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

Yükseköğretim sistemimizde daha önce sadece "Denklik" belgesi olduğunu ve 2016 yılında ilk defa "Tanıma" belgesini de ihdas ettiklerini söyleyen YÖK Başkanı, 2014 yılı ve öncesinde denklik ile ilgili yeterli olmayan mevzuat yerine, Aralık 2017´de, küresel gelişme ve değişimler dikkate alınarak daha gelişmiş ve daha sade olan "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği"ni çıkardıklarını belirtti.

Denkliğin uzun süre almasında etkili etkili olan iki ana faktör olduğunu ve bunların akademik seviye yeterlilik düzeyini tespit etme süreci ile diplomanın alındığı ülkeden ve üniversiteden teyit alma süreci olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Saraç, teknik ve idari sorunları kaldırmaya yönelik önemli iyileştirmeler yaptıklarını dile getirdi.

Başvuruların e-Devlet kapısı veya YÖK’ün web sitesindeki Denklik Bölümü üzerinden online şekilde yapılabilmesine yönelik hizmet başlatılmıştır. Bu hizmet ile evrak asılları kontrolden sonra Kurulda kalmayacak, Kuruma gelinerek talep edilen belgeler e-devlet kapısı üzenden alınabilecek, denklik süreçleri başvuru sahibi tarafından her an takip edilebilecektir. Ayrıca 0 850 470 09 65 numaralı çağrı merkezinden, e-posta yoluyla başvuruları ile ilgili sürçlerle ilgili bilgi alabilmektedir.

 

YÖK DENKLİK ONLİNE BAŞVURU HİZMETİ AŞAMALARI

1. Online başvuru TC Kimlik numarası olan başvuru sahipleri için e-devlet üzerinden, TC Kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu başvuru sahipleri için ise aşağıda belirtilen YÖK web sayfası bağlantısından yapılacaktır.

· T.C. Kimlik numarası olan başvuru sahipleri için; https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu

· T.C. Kimlik numarası olmayan (yabancı) başvuru sahipleri için; https://denklikbasvuru.yok.gov.tr/yu-denklik-başvuru-form

2. Başvuru sahipleri ön başvuru için gerekli olan sitede belirtilen evraklarını (kimlik, diploma, transkript, tercümeler, vs.) pdf olarak dijital ortama aktarır.

3. On-line başvuru linki üzerinden kimlik bilgilerini, eğitim bilgilerini sisteme girer ve ilgili dosyaları sisteme yükler.

4. Başvuru sahibi başvurusunu tamamladıktan sonra başvuru formunu yazdırır.

5. Başvuru evrakları ile birlikte 15 iş günü içerisinde Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurur.

6. Kesin başvuru işleminden sonra orijinal evrakları kendisine teslim edilerek denklik süreci başlatılır.

 

 AKREDİTASYON, TANIMA VE DENKLİK için tıklayınız.

 BAŞVURU İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER için tıklayınız.

 DİPLOMA DENKLİK SÜREÇLERİ için tıklayınız.

 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI TANIMA DİLEKÇE ÖRNEĞİ için tıklayınız.

Ambasada Republike Turske Eğitim Müşavirliği Vilsonovo Setaliste Sarajevo, 71000 Sarajevo - 387 33 209 900 (Bilgi Almak ve Randevu Almak için 09.00 ile 12.30 saatleri arasında arayınız.)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.