Saraybosna Eğitim Müşavirliği

Bosna Hersek’te eğitim gören öğrencilerimizin oturum izni konusunda dikkat etmelerinde yarar bulunan hususlar

Bosna Hersek’te eğitim gören öğrencilerimizin oturum izni konusunda dikkat etmelerinde yarar bulunan hususlar:  
Bosna Hersek’te eğitim gören öğrencilerimizin oturum izni konusunda dikkat etmelerinde yarar bulunan hususlar

Bosna Hersek’te eğitim gören öğrencilerimizin oturum izni konusunda dikkat etmelerinde yarar bulunan hususlar:

 

1. Bosna Hersek’e eğitim görmek üzere gelen tüm öğrencilerimizin “Beyaz Kart” (Bjeli Karton) ve “Öğrenci oturum izni” almaları yasal bir zorunluluktur. Sözkonusu oturum izinlerinin her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Oturum izni çıkartılması Bosna Hersek’te eğitim gören yabancı öğrencilerin sorumluluğunda olduğundan tüm öğrencilerimizin oturum izinlerine ilişkin başvuruları zamanlıca yapmaları ve sonuçlandırıncaya kadar takip etmeleri gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde oturum izni çıkartma konusuna özen göstermeyen öğrencilerimizin Bosna Hersek makamlarınca sınırdışı edildiği ve haklarında ülkeye giriş yasağı konulduğu görülmüştür.  

2. Tüm öğrencilerimizin Bosna Hersek’e giriş yaptıkları tarihten itibaren vizesiz kalma süresi 90 gündür. Öğrencilerimizin, oturum izni için bu sürenin bitimini beklemeden en kısa sürede Bosna Hersek makamlarına başvurmaları önem taşımaktadır.

 

3. Oturum izni başvuruları öğrenim görülen üniversitenin bağlı bulunduğu kantonun Yabancılar Şubesi’ne şahsen veya üniversite aracılığıyla yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgiye www.sps.gov.ba internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

İlk oturum başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 

-    Geçici oturum başvuru belgesi (Başvuru belgesi bağlı bulunulan Yabancılar Şubesi’nden temin edilmektedir.),

-     Bir adet vesikalık fotoğraf,

-     Öğrencinin hamili bulunduğu pasaportun iki adet fotokopisi (Biri öğrenim görülen üniversitenin bağlı bulunduğu kantonun belediyesinden tasdikli olmalıdır),

-     Bulunulan eğitim-öğretim yılı içinde devamlı öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi (Bosnaca),

-     Okul harcını ve diğer okul veya başka makamlara ödenmesi gereken harçlarının ödendiğine dair belge/belgeler,

-      Geçimini sağladığını gösteren belge (Banka Hesabında aylık 800 KM x 12 ay miktarında para bulunması veya geçiminin Bosna Hersek uyruklu bir kişi tarafından sağlandığının belgelenmesi),

-     Bosna Hersek’teki herhangi bir hastaneden son üç ay içerisinde alınmış sağlık raporu,

-      İkamet belgesi,

-      Sağlık sigortası bulunduğunu gösteren belge,

-     Sabıka kaydı (T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesinden veya T.C. Mostar Başkonsolosluğundan temin edilebilmektedir),

-     Başvuru bedeli olan 100 KM’nin Yabancılar Şubesi hesabına  yatırıldığına dair banka dekontu.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Ambasada Republike Turske Eğitim Müşavirliği Vilsonovo Setaliste Sarajevo, 71000 Sarajevo - 387 33 209 900 (Bilgi Almak ve Randevu Almak için 09.00 ile 12.30 saatleri arasında arayınız.)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.