Saraybosna Eğitim Müşavirliği

TYS (TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI)

TYS (TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI)

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS), Türkçeyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere, "Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni"nde belirlenen yeterlik tanımları doğrultusunda Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen, 2013 yılından bu yana uluslararası ölçekte yılda üç defa Türkiye´de ve Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu tüm ülkelerde eş zamanlı uygulanan bir dil yeterlik sınavdır.

TYS, yabancı öğrencilerin iş ve eğitim başvurularının kabulünü kolaylaştırılması ve daha sağlam bir düzlemde değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart sınavı olan TYS ile yurt dışında Türkçe öğreten farklı kurumlardaki öğretimin de standartlaştırılması amaçlanmaktadır.

Halen kağıt tabanlı olarak uygulanan ancak daha sonra çevrimiçi (online) sınav uygulamasıyla da gerçekleştirilecek TYS´de adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerindeki yeterlilikleri ölçülmektedir.

Sınav üç oturumda gerçekleşmektedir:

-         Okuma ve Dinleme bölümleri 1. Oturumda,

-         Yazma bölümü 2. Oturumda,

-          Konuşma (Bağımsız Konuşma ve Karşılıklı Konuşma) bölümü 3. oturumda yapılmaktadır.

Sınav süreleri:

1. oturum; Okuma 60, Dinleme 45 olmak üzere 105 dakika,

2. oturum; Yazma-1 20, Yazma-2 40 olmak üzere 60 dakika,

3. oturum; Bağımsız Konuşma 5, Karşılıklı konuşma 10 olmak üzere, toplam 15 dakika,

Sınavın tamamı, 180 dakika sürmektedir.

Sınavda, başarılı olan adaylara B2, Cl, C2 dizeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir.

Türkçe Yeterlik Belgesi´ne sahip olan adaylar; Türkiye´de herhangi bir kurumda okuma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfını okumaktan muaf tutulmaktadırlar.

Ayrıca Türkçe rehberlik veya tercümanlık yapmak isteyen yabancılardan da Türkçe Yeterlik Belgesi istenmektedir.

TYS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için internet adresi:  tys.yee.org.tr

14-06-201814-06-2018

Ambasada Republike Turske Eğitim Müşavirliği Vilsonovo Setaliste Sarajevo, 71000 Sarajevo - 387 33 209 900 (Bilgi Almak ve Randevu Almak için 09.00 ile 12.30 saatleri arasında arayınız.)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.